KVALITETA VODE IZVORIŠTA I ZDRAVSTVENA ISPRAVNOST VODE ZA LJUDSKU POTROŠNJU U VODOOPSKRBNIM OBJEKTIMA I RAZVODNOJ MREŽI:

Područje otoka Krka snabdjeva se vodom za ljudsku potrošnju iz četiri vodoopskrbna sustava:

  •     vodoopskrbni sustav «Ponikve»,
  •     vodoopskrbni sustav «Baška»,
  •     vodoopskrbni sustav «Paprata» i
  •     vodoopskrbni sustav «Stara Baška».

Vodoopskrbni sustav «Ponikve» koristi izvorište Vela Fontana, a voda se pročišćava na uređaju za pročišćavanje vode za ljudsku potrošnju «Ponikve» procesima aeracije, filtracije i dezinfekcije UV sterilizatorima. U vodoopskrbnoj mreži pročišćena voda se dezinficira klor dioksidom i natrijevim hipokloritom. Ovaj vodoopskrbni sustav opskrbljuje vodom za ljudsku potrošnju Grad Krk, te naselja u općinama Omišalj, Malinska-Dubašnica, Dobrinj i Punat.  


 Vodoopskrbni sustavi «Baška» koristi za vodoopskrbu bunare u Bašćanskoj kotlini EB1, EB 2 i EB 3. Vodoopskrbni sustav Baška opskrbljuje vodom sva naselja u Bašćanskoj kotlini (Općina Baška). U vodoopskrbnoj  mreži voda se dezinficira natrijevim hipokloritom.


Vodoopskrbni sustav Paprata opskrbljuju se vodom za ljudsku potrošnju iz bunara Paprata., te opskrbljuje vodom za ljudsku potrošnju naselja u općini Vrbnik. Voda vodocrpilišta dezinficira se natrijevim hipokloritom.
Vodoopskrbni sustav «Stara Baška» koristi bunar Stara Baška i opskrbljuje naselje Stara Baška. Obzirom da se radi o bočatoj vodi, za potrebe vodoopskrbe voda bunara se obrađuje na desalinizatoru i dezinficira natrijevim hipokloritom prije puštanja u vodoopskrbu.
Ispitivanja zdravstvene ispravnosti vode za ljudsku potrošnju regulirana su Zakonom o vodi za ljudsku potrošnju (NN 30/23), Pravilnikom o parametrima sukladnosti, metodama analiza i monitorinzima vode namijenjene za ljudsku potrošnju (NN 64/23), te Ispravkom Pravilnika o parametrima sukladnosti, metodama analiza i monitorinzima vode namijenjene za ljudsku potrošnju (NN 88/23), a provodi ih ovlašteni interni laboratorij za ispitivanje vode za ljudsku potrošnju.
Svi isporučitelji vode koji isporučuju više od 1000 m3 vode namijenjene za ljudsku potrošnju dnevno ili koji opskrbljuju više od 5000 stanovnika moraju u okviru svog poslovanja osigurati ovlašteni interni laboratorij za ispitivanje vode namijenjene za ljudsku potrošnju (NN 30/23)
Ministarstvo zdravstva Uprava za primarnu zdravstvenu zaštitu, turizam, lijekove i medicinske proizvode, javno zdravstvo i javno zdravstvenu zaštitu Klasa: UP/i-541-02/25-03/01, URBROJ: 534-03-3-2/6-25-02 od 26. veljače 2025. godine izdalo je Rješenje o ovlaštenju internom laboratoriju Ponikve voda d.o.o.
Interni laboratorij mora ispunjavati uvjete propisane čl.19. Zakona o vodi za ljudsku potrošnju :

  •     imati odgovarajuće prostore za provođenje fizikalno-kemijskih i mikrobioloških ispitivanja voda,
  •     imati kvalificirano osoblje za provođenje ispitnih metoda,
  •     imati najmanje jednu osobu, pod čijim se nadzorom obavljaju analize, koja je završila stručno osposobljavanje za provođenje ispitnih metoda u                        Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo u trajanju od godinu dana,
  •     imati odgovarajuću opremu potrebnu za provođenje svih parametara A analize i parametara operativnog monitoringa, 
  •     imati mogućnost izrade izvještaja o provedenim analizama,
  •     imati osiguranu brzu komunikaciju s drugim laboratorijima koji sudjeluju u ispitivanju i validaciji metoda,
  •     voditi zapise o provedenim analizama u elektroničkom obliku i
  •     uspješno sudjelovati u međulaboratorijskim usporedbama najmanje jednom u pet godina.

Voda namijenjena za ljudsku potrošnju zdravstveno je ispravna i čista ako:

  •     ne sadrži mikroorganizme i parazite i njihove razvojne oblike u broju koji predstavlja opasnost za zdravlje ljudi
  •     ne sadrži štetne tvari u koncentracijama koje same ili zajedno s drugim tvarima predstavljaju potencijalnu opasnost za zdravlje ljudi
  •     ne prelazi vrijednosti za mikrobiološke i kemijske parametre zdravstvene ispravnosti vode propisane  Pravilnikom o parametrima sukladnosti,  metodama analiza i monitorinzima vode namijenjene za ljudsku potrošnju       

Ovlašteni interni laboratorij «Ponikve voda» d.o.o. obavlja sljedeća ispitivanja:

  1.  mikrobiološki pokazatelji: Escherichia coli, ukupni koliformi, enterokoki, Pseudomonas aeruginosa, broj kolonija 22 ˚C, broj kolonija 36˚C,Clostridium perfringens 
  2.  fizikalno-kemijski i kemijski pokazatelji: temperatura vode pri mjerenju pH i EV, boja, mutnoća, miris, okus, temperatura vode, koncentracija vodikovih iona, utrošak KMnO4, ukupni organski ugljik TOC, amonij, nitrati, nitriti, mangan, željezo, vodljivost, kloridi, m-alkalitet, p-alkalitet, ukupna tvrdoća, kalcijeva tvrdoća i slobodni klor.

Tijekom 2024. godine ovlašteni interni laboratorij  Ponikve voda  d.o.o. temeljem Godišnjeg plana uzorkovanja vode za ljudsku potrošnju analizirao je 209 uzoraka vode vodocrpilišta, 531 uzorak vode u vodosprema i 1160 uzoraka vode za ljudsku potrošnju u vodoopskrbnoj mreži. 
Ukupno je analizirano 2103 uzoraka vode za ljudsku potrošnju u koje su uključeni i uzorci svih faza procesa pročišćavanja vode za ljudsku potrošnju na uređajima za pročišćavanje vode za ljudsku potrošnju na izvorištu Ponikve i Stara Baška.
Na uređaju za pročišćavanje vode Ponikve analizirani su i uzorci u vodospremi crpne stanice Ponikva, a na desalinizatoru Stara Baška analizirani su uzorci permeata RO 5 i RO 25, te remineralizirana voda.

TABLICA: Rezultati ispitivanja ovlaštenog internog laboratorija „Ponikve voda“ d.o.o. - vodoopskrbna mreža

vodoopskrbni sustav

broj analiziranih

uzoraka

Nesukladno uzoraka
   Ukupno   Fizikalno_kemijski Mikrobiološki
 broj    %   broj % broj %
Ponikve 711 0 0 0 0 0 0
Stara Baška 73 0 0 0 0 0 0
Baška 229 0 0 0 0 0 0
Paprata 147 0 0 0 0 0 0
Ukupno: 1160 0 0 0 0 0 0

Ispitivanja zdravstvene ispravnosti vode za ljudsku potrošnju iz javne vodoopskrbne mreže u okviru redovnog i revizijskog monitoringa provedena su na temelju Plana ispitivanja vode za ljudsku potrošnju za 2024. godinu prihvaćenog u skladu s osiguranim financijskim sredstvima u proračunu Primorsko-goranske županije.     
Ispitivanja provodi Nastavni zavod za javno zdravstvo Primorsko – goranske županije, Odjel za zaštitu okoliša i zdravstvenu ekologiju, Odsjek za vode i otpad.        
Analize kvalitete vode za ljudsku potrošnju NZJZ mogu se pronaći na internet stranicama Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije.

TABLICA: Rezultati ispitivanja NZJZ Primorsko – goranske županije -  vodoopskrbna mreža

vodoopskrbni sustav

broj analiziranih

uzoraka

Nesukladno uzoraka
   Ukupno   Fizikalno_kemijski Mikrobiološki
 broj    %   broj % broj %
Ponikve 83 0 0 0 0 0 0
Stara Baška 10 0 0 0 0 0 0
Baška 24 0 0 0 0 0 0
Paprata 10 0 0 0 0 0 0
Ukupno: 127 0 0 0 0 0 0


Tijekom ljeta 2024. godine došlo je do odstupanja od MDK vrijednosti za parametar temperatura u vodi za ljudsku potrošnju u vodoopskrbnom sustavu Ponikve.
Prema Rješenju Ministarstva zdravstva (klasa: UP/1-541-02/23-03/04; URBROJ: 534-03-3-2/6-23-3) od 01. lipnja 2023. godine trgovačkom društvu „Ponikve voda“ d.o.o. odobrilo se odstupanje od MDK vrijednosti za parametar temperatura do 28 ˚C u vodi za ljudsku potrošnju u vodoopskrbnom sustavu Ponikva u vremenskom periodu do 31. prosinca 2025. godine uz obavezno informiranje potrošača sredstvima javnog informiranja u vrijeme trajanja odstupanja od MDK vrijednosti navedenog parametra.
Svi analizirani uzorci vode za ljudsku potrošnju u vodoopskrbnoj mreži bili su zdravstveno ispravni, odnosno sve vrijednosti ispitanih parametara nisu prelazile MDK vrijednosti propisane važećim Pravilnikom o parametrima sukladnosti, metodama analiza i monitorinzima vode namijenjene za ljudsku potrošnju.
Analize kvalitete vode za ljudsku potrošnju NZJZ mogu se pronaći na internet stranici Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije.
 

Plan sigurnosti vode za ljudsku potrošnju (WSP – Water Safety Plan)


    Isporučitelj vode koji obavlja zahvaćanje, obradu, skladištenje i distribuciju vode namijenjene za ljudsku potrošnju obavezan je uspostaviti sustav samokontrole primjenom pristupa za sigurnost vode temeljenog na riziku (WSP).
Ministarstvo zdravstva izdalo je Rješenje kojim se odobrava Plan sigurnosti vode namijenjene za ljudsku potrošnju javnom isporučitelju Ponikve voda d.o.o. koji opskrbljuju vodom namijenjenom za ljudsku potrošnju zonu opskrbe Ponikva, zonu opskrbe Baška, zonu opskrbe Paprata i zonu opskrbe Stara Baška (KLASA:UP/I-541-03/24-02/17; URBROJ: 534-03-3-2/6-24-2 od 17.10.2024.)
Utvrđeno je da WSP ispunjava opća načela procjene rizika utvrđena normom HRN EN 15975-2:2013, odnosno „Smjernicama za kvalitetu vode za piće“ Svjetske zdravstvene organizacije te da je dokumentiran i u potpunosti implementiran u vodoopskrbnim sustavima.

Što je WSP :

Plan sigurnosti vode je najefikasniji način osiguranja isporuke zdravstveno ispravne vode za ljudsku potrošnju. Izrađuje se specifično za svaki vodoopskrbni sustav i treba se promatrati kao sredstvo kojim se osigurava kontinuirana isporuka zdravstveno ispravne vode za ljudsku potrošnju i štiti zdravlje stanovništva. 
Temelji se na opsežnoj procjeni rizika i pristupu upravljanja rizicima u svim točkama vodoopskrbnog sustava od slivnog područja do potrošača. Naglasak u Planu je stavljen na upravljanje rizicima, ali i dalje je ciljani operativni monitoring važna komponenta Plana sigurnosti vode. 
Uspostavom Plana sigurnosti vode za ljudsku potrošnju omogućuje se  identifikacija rizika koji se mogu pojaviti u lancu opskrbe vodom (npr. rizika uzrokovanih tehničkim kvarovima, prirodnim katastrofama te rizika u nepredviđenim izvanrednim okolnostima, itd.). Svaki identificirani rizik je određeni stupanj nesigurnosti za krajnjeg potrošača te će se analizom tih rizika kroz identifikaciju opasnosti ili opasnih događaja koji mogu dovesti do introdukcije opasnosti u vodoopskrbni sustav definirati mjere za ublažavanje rizika te sustavnom i dosljednom primjenom utvrđenih mjera ukloniti/reducirati opasnosti na prihvatljivu razinu. Kao posljedica provedbe mjera moguće je poboljšati infrastrukturu vodoopskrbnih objekata i osigurati zdravstveno ispravnu i sigurnu vodu te na taj način ispuniti očekivanja i potrebe svih zainteresiranih strana.
 

TVRDOĆA VODE

     Tvrdoću vode čine različiti otopljeni ioni metala, u najvećoj mjeri kalcija i magnezija koji su ujedno i esencijalni minerali važni za ljudsko zdravlje i neophodni su u prehrani. Ukupna tvrdoća uključuje karbonatnu i nekarbonatnu tvrdoću, odnosno sve kalcijeve i magnezijeve soli koje su osim na karbonate i hidrogenkarbonate vezane i na sulfate, kloride, nitrate i silikate. 
    SI jedinica za izražavanje tvrdoće vode je mol/L, ali se tvrdoća vode najčešće mjeri u stupnjevima (njemački, francuski i engleski stupnjevi) i ostalim SI jedinicama (npr. mg CaCO3/L).
U RH se najčešće izražava u njemačkim stupnjevima (°nj ili °dH) koji je definiran kao 10 mg CaO/L.
   Prema Pravilniku o parametrima sukladnosti, metodama analiza i monitorinzima vode namijenjene za ljudsku potrošnju (NN 64/23), te Ispravkom Pravilnika o parametrima sukladnosti, metodama analiza i monitorinzima vode namijenjene za ljudsku potrošnju (NN 88/23), maksimalno dopuštena koncentracija nije određena već se za tumačenje dobivenih rezultata koriste preporuke Svjetske zdravstvene organizacije (WHO). Prema smjernicama WHO nema određenih granica za tvrdoću vode vezanih za zdravlje.
Stupnjevi ukupne tvrdoće vode prema Hartegradenu:


    0 – 4 °dH – jako meka voda
    4 - 8 °dH - meka voda
    8 - 18 °dH - srednje tvrda voda
    18 - 30 °dH - tvrda voda
    > 30 °dH - vrlo tvrda voda
 


VRIJEDNOSTI TVRDOĆE VODE U VODOOPSKRBNIM SUSTAVIMA:

    1. vodoopskrbni sustav Ponikva: 13 - 20 °nj
    2. vodoopskrbni sustav Baška: 11 - 15 °nj
    3. vodoopskrbni sustav Paprata: 11 - 14 °nj
    4. vodoopskrbni sustav Stara Baška: 4 - 10 °nj

  

ŠTO NAPRAVITI AKO VODA IMA:

-  žutu ili bijelu boju

Pustiti vodu da teče dok ne postane bistra!
Žuta boja potječe od čestica koje uđu u razvodnu mrežu usljed puknuća ili radova na vodoopskrbnom sustavu.
Bijela boja je od zraka koji ostane u razvodnoj mreži nakon puknuća ili radova.

- miris po kloru
Koncentracije klor-dioksida i natrijevog-hipoklorita svakodnevno se kontroliraju i održavaju na najnižoj razini koja je potrebna da bi voda za ljudsku potrošnju bila zdravstveno ispravna.